Plugins - WooCommerce Shipping &amp - en to nl translation catalogue (513 entries)

en: Expected but did not receive add_payment_method_url in response body.
nl: Verwacht maar niet ontvangen add_payment_method_url in reactie body.

en: Expected but did not receive payment_methods in response body.
nl: Verwacht, maar geen payment_methods ontvangen in de body van de reactie.

en: Expected but did not receive object for response body.
nl: Object voor reactie body verwacht, maar niet ontvangen.

en: Woo Shipping and Woo Tax plugins are already active. Please deactivate WooCommerce Shipping & Tax.
nl: Woo Shipping en Woo Tax plugins zijn al actief. Deactiveer WooCommerce Shipping & Tax.

en: WordPress.com Connection
nl: WordPress.com verbinding

en: Note: WooCommerce Shipping & Tax is configured to work in offline mode. This site will not be able to obtain payment methods from WooCommerce Shipping & Tax production servers.
nl: Let op: WooCommerce Shipping & Tax is geconfigureerd om offline te werken. Deze site kan geen betaalmethoden verkrijgen van de productieservers van WooCommerce Shipping & Tax.

en: Note: Your site is connected but WooCommerce Shipping & Tax is configured to work in offline mode. Please disable offline mode.
nl: Let op: je site is verbonden, maar WooCommerce Shipping & Tax is geconfigureerd om offline te werken. Schakel offline modus uit.

en: By clicking "%1$s", you agree to our <a href="%2$s">Terms of Service</a> and have read our <a href="%3$s">Privacy Policy</a>.
nl: Door op "%1$s" te klikken, ga je akkoord met onze <a href="%2$s">Dienstvoorwaarden</a> en heb je ons <a href="%3$s">Privacybeleid</a> gelezen.

en: This site was identified as a staging site
nl: Deze site is geïdentificeerd als een staging site

en: Not connected to WordPress.com
nl: Niet verbonden met WordPress.com

en: This site is working in offline mode. This mode is activated when running the site on a local machine or if developer mode is enabled
nl: Deze site werkt in de offline modus. Deze modus wordt geactiveerd wanneer de site wordt uitgevoerd op een lokale machine of als de ontwikkelaarsmodus is ingeschakeld

en: Select a hazardous or dangerous material category
nl: Selecteer een categorie voor gevaarlijk of gevaarlijk materiaal

en: Select a category
nl: Selecteer een categorie

en: WooCommerce Shipping does not currently support HAZMAT shipments through {{dhlExpress/}}.
nl: WooCommerce Shipping ondersteunt momenteel geen HAZMAT zendingen via {{dhlExpress/}}.

en: USPS HAZMAT Search Tool
nl: USPS HAZMAT zoek gereedschap

en: Learn how to securely package, label, and ship HAZMAT through USPS{{registeredMark/}} at {{uspsHazmatTutorial/}}. Determine your product's mailability using the {{hazmatSearchTool/}}.
nl: Leer hoe je gevaarlijke stoffen veilig verpakt, labelt en verzendt via USPS{{registeredMark/}} op {{uspsHazmatTutorial/}}. Bepaal de verzendbaarheid van je product met behulp van de {{hazmatSearchTool/}}.

en: Potentially hazardous material includes items such as batteries, dry ice, flammable liquids, aerosols, ammunition, fireworks, nail polish, perfume, paint, solvents, and more. Hazardous items must ship in separate packages.
nl: Onder potentieel gevaarlijk materiaal vallen zaken als batterijen, droogijs, ontvlambare vloeistoffen, spuitbussen, munitie, vuurwerk, nagellak, parfum, verf, oplosmiddelen en meer. Gevaarlijke artikelen moeten in aparte verpakkingen worden verzonden.

en: Are you shipping dangerous goods or hazardous materials?
nl: Verzend je gevaarlijke goederen of gevaarlijke materialen?

en: Learn more about customs rules
nl: Meer informatie over aangepaste regels

en: Otherwise, shipments may be delayed or interrupted at customs.
nl: Anders kunnen zendingen bij de douane worden vertraagd of onderbroken.

en: For example, if you are sending clothing, you must indicate what type of clothing (e.g. men's shirts, girl's vest, boy's jacket) for the description to be acceptable.
nl: Als je bijvoorbeeld kleding verzendt, moet je aangeven om welk type kleding het gaat (bijv. herenoverhemden, meisjesvest, jongensjas), wil de beschrijving aanvaardbaar zijn.

en: When shipping to countries that follow European Union (EU) customs rules, you must provide a clear, specific description on every item.
nl: Bij verzending naar landen die de douaneregels van de Europese Unie (EU) volgen, moet je een duidelijke, specifieke beschrijving geven van elk item.

note: translators: 1: full state and country name, 2: anchor opening with link, 3: anchor closing
en: Your tax rates are now automatically calculated for %1$s. Automated taxes uses your store address as your "tax nexus". If you want to charge tax for any other state, you can add a %2$stax rate%3$s for that state in addition to using automated taxes. %4$sLearn more about Tax Nexus here%5$s.
nl: Je belasting tarieven worden nu automatisch berekend voor %1$s. Geautomatiseerde belastingen gebruik je winkel adres als je "fiscale nexus". Als je belasting wil heffen voor een andere staat, kun je een %2$sbelasting tarief%3$s toevoegen voor die staat, naast het gebruik van automatische belastingen. %4$sMeer informatie over belasting nexus vindt je hier%5$s.

note: translators: 1: full state and country name
en: Your tax rates and settings will be automatically configured for %1$s. Automated taxes uses your store address as your "tax nexus". If you want to charge tax for any other state, you can add a %2$stax rate%3$s for that state in addition to using automated taxes. %4$sLearn more about Tax Nexus here%5$s.
nl: Je belasting tarieven en instellingen worden automatisch geconfigureerd voor %1$s. Geautomatiseerde belastingen gebruik je winkel adres als je "fiscale nexus". Als je belasting wil heffen voor een andere staat, kun je een %2$sbelasting tarief%3$s toevoegen voor die staat, naast het gebruik van automatische belastingen. %4$sMeer informatie over belasting nexus vindt je hier%5$s.

en: Automated taxes take over from the WooCommerce core tax settings. This means that "Display prices" will be set to Excluding tax and tax will be Calculated using Customer shipping address. %1$sLearn more about Automated taxes here.%2$s
nl: Geautomatiseerde belastingen nemen de belasting instellingen van de WooCommerce core over. Dit betekent dat "Weergave prijzen" worden ingesteld op exclusief belasting en dat de belasting wordt berekend aan de hand van het verzend adres van de klant. %1$sMeer informatie over geautomatiseerde belastingen vindt je hier.%2$s

en: Save the package selection from previous transaction.
nl: De pakket selectie opslaan van de vorige transactie.

en: Package Selection
nl: Pakket selectie

en: Save the service selection from previous transaction.
nl: De dienst selectie opslaan van de vorige transactie.

en: Service Selection
nl: Dienst selectie

[ctx: %s - ZIP/Postal code checkout field label]
en: %s is not formatted correctly.
nl: %s is niet correct geformatteerd.

en: Click a file below to download it, then import it into the {{taxRatesA}}tax rates table{{/taxRatesA}}.
nl: Klik op een bestand hieronder om het te downloaden en importeer het dan in de {{taxRatesA}}belasting tarieven tabel{{/taxRatesA}}.

en: Download Backed-up Tax Rates
nl: Geback-upte belastingtarieven downloaden

en: Tax Rates
nl: Belasting tarieven

en: Your existing tax rates will be backed-up to a CSV that you can download %1$shere%2$s.
nl: Je bestaande belasting tarieven worden opgeslagen in een CSV die je hier kunt downloaden %1$s%2$s.

en: Your previous tax rates were backed up and can be downloaded %1$shere%2$s.
nl: Je vorige belasting tarieven werden opgeslagen en kunnen worden gedownload %1$shier%2$s.

en: One of the address data has non-roman character(s) that might not be printed properly!
nl: Een van de adresgegevens heeft geen roman tekens die mogelijk niet goed worden afgedrukt!

en: Successfully deleted %1$d transients from the database.
nl: Succesvol %1$d transiënten uit de database verwijderd.

en: Deletes the all the transients in your database that represent cached Tax Rates responses
nl: Verwijdert alle overgangen in je database die reacties op belasting tarieven in de cache weergeven

en: Delete cached Tax transients
nl: In de cache opgeslagen belasting transacties verwijderen

en: Delete WooCommerce Tax cached tax rate responses
nl: WooCommerce Tax verwijdert reacties op belasting tarieven in de cache

en: Successfully deleted %1$d rows from the database.
nl: Succesvol verwijderd %1$d rijen uit de database.

en: No "CA" tax rates were found.
nl: Er zijn geen "CA" belasting tarieven gevonden.

en: ERROR: The "CA" tax rate deletion process was cancelled because the existing tax rates could not be backed up.
nl: FOUT: het verwijderingsproces van de "CA" belasting tarieven werd geannuleerd omdat er geen back-up van de bestaande belasting tarieven kon worden gemaakt.

en: Additional information.
nl: Aanvullende informatie.

en: A backup CSV of all existing tax rates will be made before the deletion process runs.
nl: Er wordt een back-up CSV gemaakt van alle bestaande belasting tarieven voordat het verwijdering proces wordt uitgevoerd.

en: This option will delete ALL of your "CA" tax rates where the tax name ends with " Tax" (case insensitive).
nl: Deze optie verwijdert al je "CA" belasting tarieven waarvan de belasting naam eindigt op "Belasting" (hoofdletter gevoelig).

en: Note:
nl: Opmerking:

en: Delete CA tax rates
nl: De CA belasting tarieven verwijderen

en: Delete California tax rates
nl: Californische belasting tarieven verwijderen

en: Enabling this option overrides any tax rates you have manually added.
nl: Door deze optie aan te zetten overschrijf je de belastingtarieven die je handmatig hebt toegevoegd.

en: Automated taxes documentation
nl: Geautomatiseerde belastingdocumentatie

en: Go to General settings
nl: Ga naar Algemene instellingen

en: Go to the Tax settings
nl: Ga naar Belastinginstellingen

en: Automated Taxes
nl: Geautomatiseerde belasting

en: Automated taxes are enabled
nl: Geautomatiseerde belastingen zijn ingeschakeld

en: The automated taxes functionality is disabled. Enable the "Automated taxes" setting on the WooCommerce settings page
nl: De geautomatiseerde belasting functionaliteit is uitgeschakeld. Schakel de “Geautomatiseerde belasting” instelling op de pagina van WooCommerce instellingen

en: The core WooCommerce taxes functionality is disabled. Please ensure the "Enable tax rates and calculations" setting is turned "on" in the WooCommerce settings page
nl: De core WooCommerce belasting functionaliteit is uitgeschakeld. Verifieer dat de “Belastingtarieven en berekeningen inschakelen” instelling ingeschakeld is op de pagina van de WooCommerce instellingen

en: TaxJar extension detected. Automated taxes functionality is disabled
nl: TaxJar extensie gevonden. Geautomatiseerde belastingfuncionaliteit is uitgeschakeld

en: Your store's country (%s) is not supported. Automated taxes functionality is disabled
nl: Het land van je winkel (%s) wordt niet ondersteund. Geautomatiseerde belasting functionaliteit is uitgeschakeld

en: Features
nl: Functies

en: Carrier
nl: Bezorger

en: Express delivery from the experts in international shipping
nl: Spoedbezorging door de experts in internationale bezorging

en: Live rates for %(carrierName)s at checkout
nl: Live tarieven voor %(carrierName)s tijdens het afrekenen

en: Ship with the largest delivery network in the United States
nl: Bezorgd binnen het grootste bezorger netwerk in de Verenigde Staten

en: Discounted %(carrierName)s shipping labels
nl: Afgeprijsde %(carrierName)s verzend labels

en: To be displayed at checkout, this carrier must be added as a shipping method to selected shipping zones
nl: Om bij afrekenen te worden weergegeven, moet deze vervoerder als verzend methode worden toegevoegd aan geselecteerde verzend zones

en: Add to shipping zones
nl: Toevoegen aan verzend zones

en: Show live rates directly on your store - never under or overcharge for shipping again
nl: Toon live tarieven direct op je winkel - nooit meer te lage of te hoge verzend kosten

en: Live rates at checkout
nl: Live tarieven bij afrekenen

en: Last updated %s.
nl: Laatst geüpdatet %s.

en: At least one of the new predefined packages has the same name as existing packages.
nl: Ten minste één van de nieuwe voor gedefinieerde pakketten heeft dezelfde naam als bestaande pakketten.

en: The new predefined package names are not unique.
nl: De nieuwe voorgedefinieerde pakket namen zijn niet uniek.

en: At least one of the new custom packages has the same name as existing packages.
nl: Ten minste één van de nieuwe aangepaste pakketten heeft dezelfde naam als bestaande pakketten.

en: The new custom package names are not unique.
nl: De nieuwe aangepaste pakketnamen zijn niet uniek.

en: Go to shipping zones
nl: Ga naar verzend zones

en: Add DHL Express as a shipping method to selected shipping zones to display live rates at checkout.
nl: Voeg DHL Express als verzend methode toe aan geselecteerde verzend zones om live tarieven te tonen bij afrekenen.

en: DHL Express live rates are now available
nl: DHL Express tarieven zijn nu beschikbaar

note: Translators: %1$s: State name, %2$s: Country name
en: State %1$s is invalid for %2$s.
nl: Staat %1$s is ongeldig voor %2$s.

note: Translators: %1$s: Localized label for Zip/postal code, %2$s: submitted zip/postal code, %3$s: Country name
en: %1$s %2$s is invalid for %3$s.
nl: %1$s %2$s is ongeldig voor %3$s.

note: Translators: %1$s: Localized label for Zip/postal code, %2$s: Country name Translators: %1$s: Localized label for province/region/state, %2$s: Country name
en: A %1$s is required for %2$s.
nl: Een %1$s is vereist voor %2$s.

en: A country is required
nl: Een land is vereist

en: Your store is over the limit for rate calls this month and your account will be charged for overages. To prevent future overage charges you can upgrade your plan.
nl: Je winkel heeft deze maand de limiet voor tarief gesprekken overschreden en je account zal worden belast voor te veel gesprekken. Om toekomstige overschrijdingskosten te voorkomen kun je je abonnement upgraden.

en: There was an error trying to activate your subscription.
nl: Er is een fout opgetreden bij het activeren van je abonnement.

en: Your subscription was succesfully activated.
nl: Je abonnement is succesvol geactiveerd!.

en: Manage
nl: Beheren

en: Usage
nl: Gebruik

en: View and manage your subscription usage
nl: Bekijk en beheer je abonnement gebruik

en: Shipping method
nl: Verzendmethode

en: The subscription is already active.
nl: Het abonnement is al geactiveerd.

en: Set up your own carrier account to compare rates and print labels from multiple carriers in WooCommerce Shipping. Learn more about adding {{a}}carrier accounts{{/a}}.
nl: Stel je eigen vervoerder account in om tarieven te vergelijken en labels van meerdere vervoerders af te drukken in WooCommerce Shipping. Meer informatie over het toevoegen van {{a}}carrier accounts{{/a}}.

en: There was an error connecting to your %(carrierName)s account. Please check that all of the information entered matches your %(carrierName)s account and try to connect again.
nl: Er is een fout opgetreden bij het verbinden met je %(carrierName)s account. Controleer of alle ingevoerde informatie overeenkomt met je %(carrierName)s account en probeer opnieuw verbinding te maken.

en: Your carrier account was connected successfully.
nl: Je carrier account is succesvol verbonden.

en: The date must be a valid date in the format YYYY-MM-DD
nl: De datum moet een geldige datum zijn in de format YYYY-MM-DD

en: The invoice number needs to be 9 or 13 letters and digits in length
nl: Het factuurnummer moet 9 of 13 letters en cijfers lang zijn

en: The company website format is not valid
nl: De bedrijfs site format is niet geldig

en: The email format is not valid
nl: Het e-mail format is niet geldig

en: The ZIP/Postal code needs to be 5 digits in length
nl: De postcode moet 6 posities lang zijn

en: The phone number needs to be 10 digits in length
nl: Het telefoonnummer moet 10 cijfers lang zijn

en: The UPS account number needs to be 6 letters and digits in length
nl: Het UPS account nummer moet 6 letters en cijfers lang zijn

en: This will remove the connection with %(carrier_name)s. All of your %(carrier_name)s account information will be deleted and you won\u2019t see %(carrier_name)s rates.
nl: Hierdoor wordt de verbinding met %(carrier_name) verbroken. Alle account gegevens van je %(carrier_name) worden verwijderd en je ziet de tarieven van %(carrier_name) niet meer.

en: Disconnect your %(carrier_name)s account
nl: Verbreek de verbinding met je %(carrier_name)s account

en: There was an error trying to disconnect your carrier account
nl: Er is een fout opgetreden bij het verbreken van je carrier account

en: Your carrier account was disconnected succesfully.
nl: Je carrier account is succesvol ontkoppeld.

en: WooCommerce Helper auth is missing
nl: WooCommerce helper auth ontbreekt

en: USPS labels without tracking are not eligible for refund.
nl: USPS labels zonder tracking komen niet in aanmerking voor terug betaling.

en: General Information
nl: Algemene informatie

en: Connect your %(carrierName)s account
nl: Koppel je %(carrierName)s account

en: %(carrierName)s not supported.
nl: %(carrierName)s niet ondersteund.

en: Loading
nl: Aan het laden

en: Print customs form
nl: Douane formulier afdrukken

en: Test your WooCommerce Shipping & Tax connection
nl: Test je WooCommerce Shipping & Tax verbinding

en: Connect your site to activate WooCommerce Shipping & Tax
nl: Koppel je site om WooCommerce verzending & belasting in te schakelen

en: WooCommerce Shipping now supports DHL labels for international shipments. Purchase and print discounted labels from DHL and USPS right here.
nl: WooCommerce Shipping ondersteunt nu DHL labels voor internationale zendingen. Koop en print hier voordelige labels van DHL en USPS.

en: Discounted DHL Shipping Labels
nl: DHL verzendlabels met korting

en: Invalid WooCommerce Shipping & Tax service slug provided
nl: Ongeldige WooCommerce Shipping & Tax dienst slug geleverd

en: ZIP/Postal code
nl: Postcode

en: This action will delete any information entered on the form.
nl: Deze actie verwijdert alle op het formulier ingevoerde informatie.

en: Cancel connection
nl: Annuleer verbinding

en: UPS invoice control id
nl: UPS factuur controle id

en: UPS invoice currency
nl: UPS factuur valuta

en: UPS invoice amount
nl: UPS factuurbedrag

en: UPS invoice date
nl: UPS factuurdatum

en: UPS invoice number
nl: UPS factuurnummer

en: I have been issued an invoice from UPS within the past 90 days
nl: Ik heb in de afgelopen 90 dagen een factuur van UPS ontvangen

en: UPS account information
nl: UPS account informatie

en: Company website
nl: Bedrijfs site

en: Job title
nl: Vacature titel

en: Company name
nl: Bedrijfsnaam

en: This is the company info you used to create your UPS account
nl: Dit is de bedrijfsinformatie die je hebt gebruikt om je UPS account aan te maken

en: Company information
nl: Bedrijfsinformatie

en: Email
nl: E-mail

en: Address 2 (optional)
nl: Adres 2 (optioneel)

en: Account number
nl: Accountnummer

en: This is the account number and address from your UPS profile
nl: Dit is het accountnummer en adres uit je UPS profiel

en: General information
nl: Algemene informatie

en: If you need a UPS account number, go to {{a}}UPS.com{{/a}} to create a new account.
nl: Als je een UPS account nummer nodig hebt, ga dan naar {{a}}UPS.com{{/a}} om een nieuw account nummer aan te maken.

en: Set up your own UPS carrier account to compare rates and print labels from multiple carriers in WooCommerce Shipping. Learn more about adding {{a}}carrier accounts{{/a}}.
nl: Stel je eigen UPS carrier account in om tarieven te vergelijken en labels af te drukken van meerdere carriers in WooCommerce Shipping. Meer informatie over het toevoegen van {{a}}carrier accounts{{/a}}.

en: Connect your UPS account
nl: Verbind je UPS account

en: Set up your own carrier account by adding your credentials here
nl: Maak je eigen carrier account aan door je gegevens hier toe te voegen

en: Credentials
nl: Logingegevens

en: Adult signature required
nl: Handtekening volwassene vereist

en: Signature required
nl: Handtekening vereist

en: Other\u2026
nl: Andere\u2026

en: Select one\u2026
nl: Selecteer er een\u2026

en: Validating address\u2026
nl: Adres valideren\u2026

en: Purchasing\u2026
nl: Kopen\u2026

en: Your UPS account will be charged
nl: Je UPS account zal worden belast

en: Package %(index)s \u2013 %(title)s
nl: Pakket %(index)s \u20213 %(titel)s

en: Saving\u2026
nl: Besparing\u2026

en: %(itemCount)d item is ready to be fulfilled | %(itemCount)d items are ready to be fulfilled
nl[0]: %(itemCount)d item is klaar om vervuld te worden
nl[1]: %(itemCount)d items zijn klaar om vervuld te worden

en: %(itemCount)d item was fulfilled on {{span}}%(createdDate)s{{/span}} | %(itemCount)d items were fulfilled on {{span}}%(createdDate)s{{/span}}
nl[0]: %(itemCount)d item werd vervuld op {{span}}%(createdDate)s{{/span}
nl[1]: %(itemCount)d items werden vervuld op {{span}}%(createdDate)s{{/span}

en: Schedule a pickup
nl: Plan een afhaaltijd

en: Label images older than 180 days are deleted by our technology partners for general security and data privacy concerns.
nl: Afbeeldingen van labels ouder dan 180 dagen worden door onze technologische partners verwijderd vanwege de algemene veiligheid en gegevens privacy.

en: Labels older than 30 days cannot be refunded.
nl: Labels ouder dan 30 dagen kunnen niet worden terugbetaald.

en: Mark this order as complete and notify the customer
nl: Markeer deze bestelling als afgerond en informeer de klant

en: Notify the customer with shipment details
nl: Breng de klant op de hoogte van verzendgegevens

en: You save %s with WooCommerce Shipping
nl: Je bespaart %s met WooCommerce verzending

note: translators: %s WC download URL link.
en: WooCommerce Shipping & Tax requires the WooCommerce plugin to be installed and active. You can download %s here.
nl: WooCommerce Shipping & Tax vereist dat de WooCommerce plugin geïnstalleerd en actief is. Je kunt %s hier downloaden.

en: No tracking information available at this time
nl: Geen tracking informatie beschikbaar op dit moment

en: Connection error: unable to create label at this time
nl: Verbinding fout: kan momenteel geen label aanmaken

en: Track Package | Track Packages
nl[0]: Pakket volgen
nl[1]: Pakketten volgen

en: Which package would you like to track?
nl: Welk pakket wil je volgen?

en: To print this shipping label, {{a}}add a credit card to your account{{/a}}.
nl: Om dit verzend label af te drukken, voeg je een creditcard toe aan je account.

en: Add credit card
nl: Creditcard toevoegen

en: To print this shipping label, {{a}}choose a credit card to add to your account{{/a}}.
nl: Om dit verzend label af te drukken, {{a}kies een creditcard om toe te voegen aan je account{{/a}}.

en: Choose credit card
nl: Kies een creditcard

en: Buy shipping label | Buy shipping labels
nl[0]: Verzend label kopen
nl[1]: Verzend labels kopen

en: shipping label ready | shipping labels ready
nl[0]: verzend label klaar
nl[1]: verzend labels klaar

en: Shipping from
nl: Verzending van

en: Shipping summary
nl: Samenvatting van de verzending

en: Customer paid a {{shippingMethod/}} of {{shippingCost/}} for shipping
nl: De klant betaalde een {{shippingMethod/}} van {{shippingCost/}} voor verzending

en: Shipping rates
nl: Verzendtarieven

en: HS Tariff number
nl: GS tariefnummer

en: Submit
nl: Verzenden

en: Total Weight (with package)
nl: Totaalgewicht (met verpakking)

en: QTY
nl: AANT

en: Weight
nl: Gewicht

en: Items to fulfill
nl: Te vervullen items

en: Select a package type
nl: Selecteer een type pakket

en: Package details
nl: Details verpakking

en: Your shipping packages have been saved.
nl: Je verzendpakketten zijn opgeslagen.

en: Shipment Tracking
nl: Volgen van de verzending

en: Customs information valid
nl: Douane informatie geldig

en: Packing Log:
nl: Verpakking log:

en: Chosen Rate:
nl: Gekozen tarief:

en: Shipping Method ID:
nl: Verzendmethode ID:

en: Shipping Method Name:
nl: Verzendmethode naam:

en: Shipping Debug
nl: Debug verzending

en: <strong>"%2$s" is missing weight, length, width, or height.</strong><br />Shipping rates cannot be calculated. <a href="%1$s">Enter dimensions and weight for %2$s</a> so your customers can purchase this item.
nl: <strong>"%2$s " mist gewicht, lengte, breedte of hoogte.</strong><br />Verzendkosten kunnen niet worden berekend. <a href="%1$s">Voer afmetingen en gewicht in voor %2$s</a> zodat je klanten dit item kunnen kopen.

en: Unable to send request to WooCommerce Shipping & Tax server. The timestamp generated for the signature is too old.
nl: Kan aanvraag niet verzenden naar WooCommerce Shipping & Tax server. De tijdstempel gegenereerd voor de handtekening is te oud.

en: Unable to send request to WooCommerce Shipping & Tax server. WordPress.com token is malformed.
nl: Kan geen aanvraag verzenden naar de WooCommerce Shipping & Tax server. Het WordPress.com token is onjuist gevormd.

en: Unable to send request to WooCommerce Shipping & Tax server. WordPress.com token is missing
nl: Kan geen aanvraag verzenden naar de WooCommerce Shipping & Tax server. WordPress.com token ontbreekt

note: translators: %1$s: error code, %2$s: error message, %3$d: HTTP response code
en: Error: The WooCommerce Shipping & Tax server returned: %1$s %2$s ( %3$d )
nl: Fout: de WooCommerce Shipping & Tax server heeft geretourneerd: %1$s %2$s ( %3$d)

en: Error: The WooCommerce Shipping & Tax server returned ( %d ) and an empty response body.
nl: Fout: de WooCommerce Shipping & Tax server heeft geretourneerd (%d) en een lege reactie body.

en: Error: The WooCommerce Shipping & Tax server returned HTTP code: %d
nl: Fout: de WooCommerce Shipping & Tax server heeft HTTP code geretourneerd: %d

en: Unable to encode body for request to WooCommerce Shipping & Tax server.
nl: Kan body niet coderen voor aanvraag aan WooCommerce Shipping & Tax server.

en: Unable to send request to WooCommerce Shipping & Tax server. Body must be an array.
nl: Kan aanvraag niet verzenden naar de WooCommerce Shipping & Tax server. De body moet een array zijn.

en: No shipping rate could be calculated. No items in the package are shippable.
nl: Er kon geen verzend tarief worden berekend. Geen enkel item in het pakket kan verzonden worden.

en: Product ( ID: %d ) is missing a dimension value. Shipping rates cannot be calculated.
nl: Product ( ID: %d ) mist een dimensie waarde. Verzend tarieven kunnen niet worden berekend.

en: Product ( ID: %d ) did not include a weight. Shipping rates cannot be calculated.
nl: Product ( ID: %d ) bevatte geen gewicht. Verzendtarieven kunnen niet worden berekend.

en: Packing log:
nl: Verpakkingslog:

note: translators: 1: name of shipping service, 2: shipping rate (price)
en: Received rate: %1$s (%2$s)
nl: Ontvangen koers: %1$s (%2$s)

en: Your customer selected {{shippingMethod/}}
nl: Je klant selecteerde {{shippingMethod/}}

en: Total rate: %(total)s
nl: Totaal tarief: %(total)s

en: No rates found
nl: Geen tarieven gevonden

en: WooCommerce Shipping gives you access to USPS Commercial Pricing, which is discounted over Retail rates.
nl: WooCommerce Shipping geeft je toegang tot USPS Commercial Pricing, die korting geeft op retail tarieven.

en: more info
nl: meer info

en: Sanitary / Phytosanitary inspection
nl: Sanitaire/fytosanitaire inspectie

en: Quarantine
nl: Quarantaine

en: None
nl: Geen

en: Restriction type
nl: Type beperking

en: Sample
nl: Voorbeeld

en: Gift
nl: Cadeau

en: Documents
nl: Documenten

en: Merchandise
nl: Koopwaar

en: Contents type
nl: Type inhoud

en: Return to sender if package is unable to be delivered
nl: Retour afzender indien pakket niet afgeleverd kan worden

en: Value (per unit)
nl: Waarde (per eenheid)

en: Weight (per unit)
nl: Gewicht (per eenheid)

en: Save customs form
nl: Douaneformulier opslaan

en: Customs
nl: Douane

en: Use address as entered
nl: Gebruik adres zoals ingevoerd

en: View on Google Maps
nl: Bekijk op Google Maps

en: Verify with USPS
nl: Controleer met USPS

en: Automatic verification failed for this address. It may still be a valid address \u2014 use the tools below to manually verify.
nl: Automatische verificatie is mislukt voor dit adres. Het kan nog steeds een geldig adres zijn. Gebruik de gereedschappen hieronder om handmatig te verifiëren.

en: We were unable to automatically verify the address.
nl: We konden het adres niet automatisch verifiëren.

en: We were unable to automatically verify the address \u2014 %(error)s.
nl: We konden het adres niet automatisch verifiëren.

en: You've edited the address, please revalidate it for accurate rates
nl: Je hebt het adres bewerkt, valideer het opnieuw voor de juiste tarieven

en: Verify address
nl: Adres controleren

en: %(message)s. Please modify the address and try again.
nl: %(bericht)en. Wijzig het adres en probeer het opnieuw.

en: View details
nl: Details bekijken

en: Package
nl: Pakket

en: Receipt
nl: Ontvangstbewijs

en: {{icon/}} Delete this package
nl: {{icon/}} verwijder dit pakket

en: Done
nl: Gedaan

en: Add boxes, envelopes, and other packages you use most frequently
nl: Voeg dozen, enveloppen en andere verpakkingen toe die je het meest gebruikt

en: Remove
nl: Verwijder

en: Edit
nl: Bewerken

en: Weight of empty package
nl: Gewicht van het lege pakket

en: Unique package name
nl: Unieke pakketnaam

en: Envelope
nl: Envelop

en: This field is required.
nl: Dit veld is vereist.

en: Payment
nl: Betaling

en: Email the label purchase receipts to %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) at %(ownerEmail)s
nl: E-mail de label aanschaf kwitanties naar %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) via %(ownerE-mail)s

en: Email Receipts
nl: E-mail ontvangst bewijzen

en: To purchase shipping labels, choose a credit card you have on file or add a new card.
nl: Om verzend labels te kopen, kiest je een creditcard die je in je bestand hebt of voeg je een nieuwe kaart toe.

en: Choose a different card
nl: Kies een andere kaart

en: To purchase shipping labels, add a credit card.
nl: Voeg een creditcard toe om verzendlabels te kopen.

en: We'll charge the credit card on your account (%(card)s) to pay for the labels you print
nl: We zullen de creditcard op je account (%(card)s) belasten om de labels die je afdrukt te betalen

en: Credit cards are retrieved from the following WordPress.com account: %(wpcomLogin)s <%(wpcomEmail)s>
nl: Creditcards worden opgehaald uit het volgende WordPress.com account: %(wpcomLogin)s <%(wpcomEmail)s>

en: Only the site owner can change these settings. Please contact %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) to change the shipping label settings.
nl: Alleen de site eigenaar kan deze instellingen wijzigen. Neem contact op met %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) om de instellingen voor verzend labels te wijzigen.

en: Only the site owner can manage shipping label payment methods. Please contact %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) to manage payment methods.
nl: Alleen de site eigenaar kan betaling methoden voor verzend labels beheren. Neem contact op met %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) om betalingsmethoden te beheren.

en: %(card)s ****%(digits)s
nl: %(kaart)en ****%(cijfers)

en: Print shipping labels yourself and save a trip to the post office
nl: Druk zelf verzendlabels af en bespaar een ritje naar het postkantoor

en: Disconnect
nl: Ontkoppelen

en: Activate
nl: Activeer

en: No activity yet
nl: Nog geen activiteit

en: Note
nl: Notitie

en: Refunded %(amount)s
nl: Terugbetaald %(bedrag)

en: %(service)s label (#%(labelNum)d) refund rejected
nl: %(service)s label (#%(labelNum)d) terugbetaling geweigerd

en: %(service)s label (#%(labelNum)d) refunded (%(amount)s)
nl: %(service)s label (#%(labelNum)d) terug betaald (%(amount)s)

en: %(service)s label (#%(labelNum)d) refund requested (%(amount)s)
nl: %(service)s label (#%(labelNum)d) terug betaling aangevraagd (%(amount)s)

en: Note sent to customer
nl: Bericht aan klant verzonden

en: Internal note
nl: Interne opmerking

en: Show notes from %(date)s
nl: Toon notities van %(datum)s

en: %(count)s event | %(count)s events
nl[0]: %(count)s gebeurtenis
nl[1]: %(count)s gebeurtenissen

en: Return to Order #%(orderId)s
nl: Terug naar bestelling #%(orderId)s

en: Our team is here for you. View our {{docsA}}support docs{{/docsA}} or {{ticketA}}open a support ticket{{/ticketA}}.
nl: Ons team is er voor je. Bekijk onze {{docsA}}support docs{{/docsA}} of {{ticketA}}open een ondersteuning ticket{{/ticketA}}.

en: Logging
nl: Loggen

en: No services configured. {{a}}Add a shipping service{{/a}}
nl: Geen diensten geconfigureerd. {{a}} Voeg een verzenddienst toe{/a}}

en: Edit service settings
nl: Dienstinstellingen bewerken

en: Request was made %s - check logs below or {{a}}edit service settings{{/a}}
nl: Aanvraag is gedaan %s - controleer logs hieronder of {{a}}bewerk dienst instellingen{{/a}}

en: Copy for support
nl: Kopie voor ondersteuning

en: Last %s entry. {{a}}Show full log{{/a}} | Last %s entries. {{a}}Show full log{{/a}}
nl[0]: Laatste %s inzending. {{a}}Toon volledige log{{/a}}
nl[1]: Laatste %s inzendingen. {{a}}Toon volledige log{{/a}}

en: Log tail copied to clipboard
nl: Log staart gekopieerd naar klembord

en: You have unsaved changes. Are you sure you want to leave this page?
nl: Je hebt niet opgeslagen wijzigingen. Weet je zeker dat je deze pagina wil verlaten?

en: Value ($ per unit)
nl: Waarde ($ per eenheid)

en: Weight (%s per unit)
nl: Gewicht (%s per eenheid)

en: Description
nl: Beschrijving

en: Country where the product was manufactured or assembled.
nl: Land waar het product is vervaardigd of geassembleerd.

en: Origin country
nl: Land van herkomst

en: Optional
nl: Optioneel

en: Retry
nl: Opnieuw proberen

en: shipping label printing
nl: verzendlabels afdrukken

en: shipping label printing and smoother payment setup
nl: afdruk van verzendlabels en vlottere instelling van betalingen

en: automated tax calculation and shipping label printing
nl: geautomatiseerde belasting berekening en afdrukken van verzendlabels

en: automated tax calculation, shipping label printing, and smoother payment setup
nl: automatische belasting berekening, afdrukken van verzendlabels en vlottere instelling van betalingen

en: Data resource description.
nl: Beschrijving van de gegevensbron.

en: Data resource ID.
nl: Gegevens gegevensbron ID.

en: List of supported currencies.
nl: Lijst van ondersteunde valuta.

en: List of supported states in a given country.
nl: Lijst van ondersteunde staten in een bepaald land.

en: List of supported continents, countries, and states.
nl: Lijst van ondersteunde continenten, landen en staten.

en: Sorry, you cannot view this resource.
nl: Je kunt deze gegevensbron niet bekijken.

en: Sorry, you cannot list resources.
nl: Je kunt geen lijst van bronnen maken.

en: The unit weights are defined in for this country.
nl: De eenheidsgewichten zijn gedefinieerd in voor dit land.

en: Thousands separator for displayed prices in this country.
nl: Scheidingsteken voor duizendtallen bij weergegeven prijzen in dit land.

en: Full name of state.
nl: Volledige naam van de staat.

en: State code.
nl: Staatscode.

en: List of states in this country.
nl: Lijst van staten in dit land.

en: Number of decimal points shown in displayed prices for this country.
nl: Aantal decimalen in de weergegeven prijzen voor dit land.

en: Full name of country.
nl: Volledige naam van het land.

en: The unit lengths are defined in for this country.
nl: De eenheidslengtes zijn gedefinieerd in voor dit land.

en: Decimal separator for displayed prices for this country.
nl: Decimaal scheidingsteken voor getoonde prijzen voor dit land.

en: Currency symbol position for this country.
nl: Plaats van het valutasymbool voor dit land.

en: Default ISO4127 alpha-3 currency code for the country.
nl: Standaard ISO4127 alpha-3 valutacode voor het land.

en: ISO3166 alpha-2 country code.
nl: ISO3166 alpha-2 landcode.

en: List of countries on this continent.
nl: Lijst van landen op dit continent.

en: Full name of continent.
nl: Volledige naam van het continent.

en: There are no locations matching these parameters.
nl: Er zijn geen locaties die aan deze parameters voldoen.

en: 2 character continent code.
nl: 2 karakter continent code.

[ctx: %s - ZIP/Postal code checkout field label]
en: Invalid %s entered.
nl: Ongeldige %s ingevoerd.

[ctx: %s - ZIP/Postal code checkout field label]
en: %s does not match the selected state.
nl: %s komt niet overeen met de geselecteerde status.

en: Shipping label tracking number
nl: Volg nummer verzend label

en: Shipping label service
nl: Verzend label dienst

en: Warning: Erasing personal data will cause the ability to reprint or refund WooCommerce Shipping & Tax shipping labels to be lost on the affected orders.
nl: Waarschuwing: het wissen van persoonsgegevens zorgt ervoor dat de mogelijkheid om WooCommerce Shipping & Tax verzendt labels opnieuw af te drukken of terug te betalen verloren gaat op de getroffen bestellingen.

en: By using this extension, you may be storing personal data or sharing data with external services. <a href="%s" target="_blank">Learn more about how this works, including what you may want to include in your privacy policy.</a>
nl: Door het gebruik van deze extensie kun je persoonsgegevens opslaan of gegevens delen met externe diensten. <a href="%s" target="_blank">Lees meer over hoe dit werkt en wat je eventueel in je privacy beleid wil opnemen.</a>

en: There was a problem updating your saved credit cards.
nl: Er was een probleem met het updaten van je opgeslagen creditcards.

en: No labels found for this period
nl: Geen etiketten gevonden voor deze periode

en: Total
nl: Totaal

en: Refund
nl: Terugbetaling

en: Price
nl: Prijs

en: Order
nl: Bestellen

en: Time
nl: Tijd

en: Requested
nl: Aangevraagd

en: Last 7 days
nl: Afgelopen 7 dagen

en: This month
nl: Deze maand

en: Last month
nl: Laatste maand

en: Year
nl: Jaar

en: Export CSV
nl: Exporteer CSV

en: Other Log
nl: Andere logs

en: Taxes Log
nl: Belastingen log

en: Shipping Log
nl: Verzending log

en: Display troubleshooting information on the Cart and Checkout pages.
nl: Informatie over probleemoplossing weergeven op de pagina's winkelwagen en afrekenen.

en: Write diagnostic messages to log files. Helpful when contacting support.
nl: Schrijf diagnostische berichten naar log bestanden. Nuttig bij contact met ondersteuning.

en: Enter your email address at which to accept payments. You'll need to link your own account in order to perform anything other than "sale" transactions.
nl: Vul je e-mailadres in waarmee je betalingen accepteert. Je dient je eigen account te koppelen om iets anders te accepteren dan "verkoop" transacties.

en: Payment Email
nl: Betalings e-mail

en: To authenticate payments with WooCommerce Shipping & Tax, <a href="%s">click here</a>.
nl: Om betalingen met WooCommerce Verzending & Btw te autoriseren, <a href="%s">klik hier</a>.

en: Payments will be authenticated by WooCommerce Shipping & Tax and directed to the following email address. To disable this feature and link a PayPal account, <a href="%s">click here</a>.
nl: Betalingen worden door WooCommerce Verzending & Btw geautoriseerd en doorgestuurd naar het volgende e-mailadres. Om deze functie uit te schakelen en een ander PayPal account te koppelen <a href="%s">klik hier</a>.

en: %s (Note that "authorizing payment only" requires linking a PayPal account.)
nl: %s (Letop dat er bij "authorizing payment only" er een koppeling met een PayPal account nodig is.)

en: Link account
nl: Koppel je account

en: Link a new or existing PayPal account to make sure future orders are marked “Processing” instead of “On hold”, and so refunds can be issued without leaving WooCommerce.
nl: Koppel een nieuw of een bestaand PayPal account om er van verzekerd te zijn dat toekomstige bestellingen worden gemarkeerd als ”Processing” in plaats van “On hold”, waardoor retour betalingen kunnen worden verricht zonder WooCommerce te verlaten.

en: Link your PayPal account
nl: Link je PayPal account

en: To issue refunds via PayPal Checkout, you will need to <a href="%s">link a PayPal account</a> with the email address that received this payment.
nl: Voor terug betalingen via PayPal Checkout moet je <a href="%s">een PayPal account koppelen</a> aan het e-mailadres waarop deze betaling is ontvangen.

en: Link a PayPal account
nl: Link een PayPal account

en: Refresh
nl: Ververs

en: Tracking number
nl: Track & trace code

note: Description of the plugin
en: Hosted services for WooCommerce: automated tax calculation, shipping label printing, and smoother payment setup.
nl: Gehoste diensten voor WooCommerce: geautomatiseerde belasting berekening, afdrukken van verzendlabels en soepelere instelling van betalingen.

en: Tax Class
nl: Belastingtarief

en: Shipping
nl: Verzending

en: Compound
nl: Samengesteld

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Tax Name
nl: Belasting naam

en: Rate %
nl: Percentage %

en: ZIP/Postcode
nl: Postcode

en: State Code
nl: Staat/Provincie

en: Country Code
nl: Landcode

en: Enable automated taxes
nl: Schakel automatische belastingtarieven in

en: Disable automated taxes
nl: Schakel automatische belastingtarieven uit

en: Automated taxes
nl: Automatische belastingen

en: Setup complete.
nl: Configuratie afgerond.

note: translators: %s: list of features, potentially comma separated
en: You can now enjoy %s.
nl: Je kunt nu genieten van %s.

note: translators: %s: list of features, potentially comma separated
en: WooCommerce Shipping & Tax is almost ready to go! Once you connect your site to WordPress.com you'll have access to %s.
nl: WooCommerce Shipping & Tax is bijna klaar om te gaan! Zodra je je site verbindt met WordPress.com, krijg je toegang tot %s.

en: automated tax calculation
nl: geautomatiseerde belasting berekening

en: smoother payment setup
nl: vlottere instelling van betalingen

en: automated tax calculation and smoother payment setup
nl: geautomatiseerde belastingberekening en vlottere instelling van betalingen

en: Required
nl: Vereist

en: Your shipping settings have been saved.
nl: Je verzendingsinstellingen zijn opgeslagen.

en: Unable to save your shipping settings. Please try again.
nl: Kan je verzendingsinstellingen niet opslaan. Probeer het opnieuw.

en: Dimensions
nl: Dimensies

en: Close
nl: Sluiten

en: Packages to be Shipped
nl: Te verzenden pakketten

en: Add to a New Package
nl: Toevoegen aan een nieuw pakket

en: Add items
nl: Items toevoegen

en: Individually Shipped Item
nl: Individueel verzonden artikel

en: Item Dimensions
nl: Item afmetingen

en: Please select a package
nl: Selecteer een pakket

en: Service schemas were not loaded
nl: Dienstschema's werden niet geladen

en: Bad request
nl: Ongeldige aanvraag

en: Order not found
nl: Bestelling niet gevonden

en: Got it, thanks!
nl: Hebbes, bedankt!

en: When you're ready, purchase and print discounted labels from %s right here.
nl: Als je klaar bent, koop en print je labels met korting van %s hier.

en: Discounted Shipping Labels
nl: Verzendlabels met korting

en: Discover
nl: Ontdek

[ctx: date is of the form MM/YY]
en: Expires %(date)s
nl: Verloopt %(date)s

en: Add another credit card
nl: Voeg nog een creditcard toe

en: %(selectedCount)d package selected | %(selectedCount)d packages selected
nl[0]: %(selectedCount)d geselecteerd pakket
nl[1]: %(selectedCount)d geselecteerde pakketten

en: Unable to get your settings. Please refresh the page to try again.
nl: Kan je instellingen niet krijgen. Vernieuw de pagina om het opnieuw te proberen.

en: %(numSelected)d service selected | %(numSelected)d services selected
nl[0]: %(numSelected)d geselecteerde dienst
nl[1]: %(numSelected)d geselecteerde diensten

en: Add and edit saved packages using the {{a}}Packaging Manager{{/a}}.
nl: Toevoegen en bewerken van opgeslagen pakketten met behulp van de {{a}Verpakking manager{{/a}}.

en: %(item)s from {{pckg/}}
nl: %(item)s van {{pckg/}}

en: Which items would you like to add to {{pckg/}}?
nl: Welke items zou je willen toevoegen aan {{pckg/}}?

en: 1 item in 1 package: %(weight)s %(unit)s total
nl: 1 item in 1 verpakking: %(gewicht)s %(eenheid)s totaal

en: %(itemsCount)d items in 1 package: %(weight)s %(unit)s total
nl: %(itemsCount)d items in 1 pakket: %(gewicht)s %(eenheid)s totaal

en: %(itemsCount)d items in %(packageCount)d packages: %(weight)s %(unit)s total
nl: %(itemsCount)d items in %(packageCount)d verpakkingen: %(weight)s %(unit)s totaal

en: {{itemLink/}} is currently saved for a later shipment.
nl: {{itemLink/}} is momenteel opgeslagen voor een latere verzending.

en: {{itemLink/}} is currently shipped in its original packaging.
nl: {{itemLink/}} wordt momenteel verzonden in de originele verpakking.

en: {{itemLink/}} is currently in {{pckg/}}.
nl: {{itemLink/}} staat momenteel in {{pckg/}}.

en: Choose rate: %(pckg)s
nl: Kies tarief: %(pckg)s

en: Refund label (-%(amount)s)
nl: Restitutie label (-%(bedrag)s)

en: Where would you like to move it?
nl: Waar wil je het naartoe verplaatsen?

en: Unsaved changes made to packages
nl: Niet opgeslagen wijzigingen in pakketten

en: There are no items in this package.
nl: Er zitten geen items in dit pakket.

en: Ship in original packaging
nl: Verzenden in originele verpakking

en: Request refund
nl: Aanvraag terugbetaling

en: Reprint
nl: Herdruk

en: Paper size
nl: Papiergrootte

en: No packages selected
nl: Geen pakketten geselecteerd

en: Move
nl: Verplaats

en: Move item
nl: Item verplaatsen

en: Increase the rates calculated by the carrier to account for packaging and handling costs. You can also add a negative amount to save your customers money.
nl: De door de vervoerder berekende tarieven verhogen om rekening te houden met de verpakking en afhandeling kosten. Je kunt ook een negatief bedrag toevoegen om je klanten geld te besparen.

en: Create new label
nl: Nieuw label aanmaken

en: All packages selected
nl: Alle pakketten geselecteerd

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add item
nl: Item toevoegen

en: Add a credit card
nl: Een creditcard toevoegen

note: translators: %d: Deleted Product ID
en: #%d - [Deleted product]
nl: #%d - [Verwijderde product]

note: translators: %s Support url
en: <a href="%s">Support</a>
nl: <a href="%s">Ondersteuning</a>

en: Connected to WordPress.com
nl: Verbonden met WordPress.com

en: Shipping Labels
nl: Verzendlabels

en: Phone
nl: Telefoon

en: Connect
nl: Verbind

en: Save Settings
nl: Instellingen opslaan

en: Your changes have been saved.
nl: Je wijzigingen zijn opgeslagen.

en: There was a problem with one or more entries. Please fix the errors below and try saving again.
nl: Er is een probleem met een of meer items. Herstel de onderstaande fouten en probeer opnieuw op te slaan.

en: Expand
nl: Uitvouwen

en: Dismiss
nl: Negeren

en: You have unsaved changes.
nl: Je hebt niet opgeslagen wijzigingen.

en: Type of package
nl: Type van het pakket

en: Add package | Add packages
nl[0]: Pakket toevoegen
nl[1]: Pakketten toevoegen

en: Invalid value.
nl: Ongeldige waarde.

en: This field is required
nl: Dit veld is vereist

en: Package name
nl: Naam van het pakket

en: This field must be unique
nl: Dit veld moet uniek zijn

en: Unable to save your shipping packages. Please try again.
nl: Kan je verzendpakketten niet opslaan. Probeer het opnieuw.

en: Save changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Untitled
nl: Geen titel

en: Dimensions (L x W x H)
nl: Afmetingen (L x B x H)

en: All services selected
nl: Alle geselecteerde diensten

en: Expand Services
nl: Diensten uitbreiden

en: Service
nl: Dienst

en: Price adjustment
nl: Prijsaanpassing

en: Saved Packages
nl: Opgeslagen pakketten

en: Tracking
nl: Het volgen van

en: Create shipping label | Create shipping labels
nl[0]: Verzendlabel maken
nl[1]: Verzendlabels maken

en: Name
nl: Naam

en: Company
nl: Bedrijf

en: Address
nl: Adres

en: City
nl: Plaats

en: State
nl: Provincie

en: Country
nl: Land

en: Invalid address
nl: Ongeldig adres

en: Origin address
nl: Adres afzender

en: Destination address
nl: Afleveradres

en: We have slightly modified the address entered. If correct, please use the suggested address to ensure accurate delivery.
nl: We hebben het ingevoerde adres enigszins gewijzigd. Indien correct, gebruik dan het voorgestelde adres voor een correcte levering.

en: Address entered
nl: Adres ingevuld

en: Edit address
nl: Adres bewerken

en: Suggested address
nl: Gesuggereerd adres

en: Use selected address
nl: Gebruik geselecteerd adres

en: Use these packages
nl: Gebruik deze pakketten

en: The service and rate chosen by the customer at checkout is not available. Please choose another.
nl: De door de klant bij het afrekenen gekozen dienst en tarief zijn niet beschikbaar. Kies een andere.

en: Request a refund
nl: Vraag terugbetaling aan

en: You can request a refund for a shipping label that has not been used to ship a package. It will take at least %(days)s days to process.
nl: Je kunt een terugbetaling aanvragen voor een verzendlabel dat niet is gebruikt om een pakket te verzenden. Het duurt minstens %(dagen)s dagen om het te verwerken.

en: Purchase date
nl: Aankoopdatum

en: Amount eligible for refund
nl: Bedrag beschikbaar voor terugbetaling

en: Reprint shipping label
nl: Verzendlabel opnieuw afdrukken

en: If there was a printing error when you purchased the label, you can print it again.
nl: Als er een afdrukfout was toen je het label kocht, kun je het opnieuw afdrukken.

en: NOTE: If you already used the label in a package, printing and using it again is a violation of our terms of service and may result in criminal charges.
nl: OPMERKING: Als je het label al in een pakket hebt gebruikt, is het afdrukken en opnieuw gebruiken ervan een schending van onze dienstvoorwaarden en kan dit leiden tot strafrechtelijke vervolging.

en: Cancel
nl: Annuleren

en: N/A
nl: N/B

en: More
nl: Meer

en: Invalid PDF request.
nl: Ongeldige PDF aanvraag.

en: Unknown package
nl: Onbekende verpakking

en: Individual packaging
nl: Individuele verpakking

en: Unable to update service settings. Validation failed. %s
nl: Kan dienst instellingen niet updaten. Validatie mislukt. %s

en: Unable to update service settings. The form data could not be read.
nl: Kan dienst instellingen niet updaten. De formulier gegevens konden niet worden gelezen.

en: Unable to update service settings. Form data is missing service ID.
nl: Kan dienst instellingen niet updaten. Formulier gegevens missen dienst ID.

en: Unable to update settings. The form data could not be read.
nl: Kan de instellingen niet updaten. De formuliergegevens konden niet worden gelezen.

en: Unable to update settings. %s
nl: Kan de instellingen niet updaten. %s

en: Packaging
nl: Verpakking

en: Section not loading? Visit the <a href="%s">status page</a> for troubleshooting steps.
nl: Sectie niet geladen? Bezoek de <a href="%s">statuspagina</a> voor stappen om problemen op te lossen.

en: Shipping Label
nl: Verzendlabel

en: yd
nl: jd

en: lbs
nl: pond

en: An invalid service ID was received.
nl: Er is een ongeldige dienst ID ontvangen.

en: An invalid service instance was received.
nl: Er is een ongeldige dienstinstantie ontvangen.

en: Rest of the World
nl: Rest van de wereld

[ctx: A service with an unknown title and unknown method_title]
en: Unknown
nl: Onbekend

en: Support
nl: Ondersteuning

en: Debug
nl: Foutopsporing

en: Services
nl: Diensten

[ctx: This section displays the overall health of WooCommerce Shipping & Tax and the things it depends on]
en: Health
nl: Gezondheid

en: Need help?
nl: Hulp nodig?

en: Log is empty
nl: Log is leeg

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: %s Shipping Zone
nl: %s verzendzone

en: The most recent rate request failed
nl: De meest recente tariefaanvraag is mislukt

en: The most recent rate request was successful
nl: De meest recente tariefaanvraag was succesvol

en: No rate requests have yet been made for this service
nl: Voor deze dienst zijn nog geen tariefaanvragen ingediend

en: Setup for this service has not yet been completed
nl: De instelling voor deze dienst is nog niet afgerond

en: Service data is up-to-date
nl: De dienstgegevens zijn up-to-date

en: Service data was found, but is more than one day old
nl: Dienstgegevens zijn gevonden, maar zijn meer dan een dag oud

en: Service data was found, but is more than three days old
nl: Dienstgegevens zijn gevonden, maar zijn meer dan drie dagen oud

en: Service data found, but may be out of date
nl: Dienstgegevens gevonden, maar mogelijk verouderd

en: No service data available
nl: Geen dienstgegevens beschikbaar

en: WooCommerce %s is configured correctly
nl: WooCommerce %s is correct geconfigureerd

en: Please set Base Location in WooCommerce Settings > General
nl: Stel de basislocatie in bij WooCommerce Instellingen > Algemeen

en: WooCommerce %1$s or higher is required (You are running %2$s)
nl: WooCommerce %1$s of nieuwer is vereist (Je gebruikt %2$s)

en: Dismiss this notice
nl: Negeer dit bericht

en: ERROR: Your site has a problem connecting to the WooCommerce Shipping & Tax API. Please make sure your WordPress.com connection is working.
nl: FOUT: je site heeft problemen met het verbinden met de WooCommerce Shipping & Tax API. Zorg ervoor dat je WordPress.com verbinding werkt.

en: Your site is successfully communicating to the WooCommerce Shipping & Tax API.
nl: Je site communiceert succesvol met de WooCommerce Shipping & Tax API.

en: This will test your WooCommerce Shipping & Tax connection to ensure everything is working correctly
nl: Dit zal je WooCommerce Shipping & Tax verbinding testen om er zeker van te zijn dat alles correct werkt

en: Test Connection
nl: Test verbinding
